فوم بتن یا به عبارت دیگر بتن سبک سلولی، بتنی است که از یک ملات سبک وزن توسط دستگاه مخصوصی ساخته می شود و به دو دسته‌ی گازی و کفی تقسیم می شود و نسبت آب به سیمان تا حدود 60 درصد در مقایسه با بتن های معمولی افزایش یافته است. مواد تشکیل دهنده ی اصلی این بتن به شرح زیر است:

  • آب
  • سیمان پرتلند
  • شن و ماسه مرغوب که می تواند با یا بدون خاکستر بادی باشد
  • هوا ( 40 الی 80 درصد از حجم کل )
  • فوم

همچنین باید توجه داشته باشید که حباب های هوای ایجاد شده در بتن می بایست قطری معادل 0.1 تا 1.5 میلیمتر داشته باشند .

کاربردهای فوم بتن

مکان هایی که به بتن با مقاومت بالا نیاز نیست همانند: لوله های فاضلاب، چاهها، انبارها، پشت دیوار استخر ها، کف طبقات. برای پر کردن تاج دیوار های پل های قوسی، گروت در ساخت تونل ها، تثبیت خاک، بلوک ها و پنل ها و دیوارهای پیش ساخته، زیرساز بزرگراهها، پنل های عایق حرارتی پیش ساخته، کفپوش های عایق بندی شده و ...

مزایای فوم بتن

وزن مخصوص بسیار پایینی دارد که سبب سبک شدن وزن ساختمان می شود همچنین مقاومت آن در برابر آتش به مراتب بالاتر از بتن متراکم یا معمولی می باشد و در برابر عواملی مانند چرخه های ذوب و یخ و نفوذ رطوبت نیز مقاوم است.

ساخت سریعتر بوسیله ی روش بتن ریزی درجا، مقرون به صرفه بودن، کاهش هزینه حمل و نقل و ذخیره سازی، نیاز به مواد خام و اولیه کمتر، ویژه گی های پخش بار عالی، عدم نیاز به نگهداری و مراقبت پس از بتن ریزی، جلوگیری از آسیب رساندن به تاسیسات، عایقی مناسب در برابر عواملی مانند گرما، صدا و سرما و عدم نیاز به ماله کشی در سطح بتن بدلیل روان بودن آن از دیگر مزایای فوم بتن می‌باشد.