تا پیش از عصر مدرن هیچ گونه تمایزی بین علم مهندسی عمران و علم معماری وجود نداشت بطوری که تا پیش از قرن 18  ام این دو رشته در قالب یک رشته تحصیلی ارایه شده و به فارغ التحصیلان آن رشته به اصطلاح یک مهندس عمران و معمار گفته میشد. در قرن 18 ام برای توصیف کارهای مهندسی که توسط غیر نظامیان برای مقاصد غیر نظامی انجام میشدند از واژه ی مهندسی عمران استفاده شد. اولین شخصی که خود را مهندس عمران معرفی کردjohn smeaton   بود که فانوس دریایی eddystone را ساخت .

مهندسین عمران اغلب بر روی پروژه های پیچیده ای که شامل بسیاری از عوامل فنی، اقتصادی، اجتماعی و محیطی می باشند کار می کنند. علم مهندسی عمران در تمامی سطوح در حال فعالیت می باشد: در بخش های عمومی از طریق شهرداری به دولت و در بخش های خصوصی از طریق صاحبان خانه به شرکت های های جهانی مهندسین عمران با کمک به پاکسازی آلودگی هوا و برنامه ریزی برای کاهش آلودگی هوا، زمین و آب به حفاظت و پاکیزه نگاه داشتن محیط زیست کمک می کنند .

اولین کالج خصوصی آموزش مهندسی عمران دانشگاه نورویچ واقع در ایالت ورمونت آمریکا بود که توسط کاپیتان Alden Partridge در سال 1819 ساخته شد. اولین مدرک مهندسی عمران توسط موسسه پلی تکنیک Rensselaer در سال 1835 اعطا گردید. Nora stanton blatch نخستین زنی بود که توانست مدرک مهندسی عمران را از دانشگاه کرنل در سال 1905 دریافت کند. مؤسسه مهندسین عمران (ICE) توسط هشت مهندس جوان در یک کافی شاپ در لندن در سال 1818 تأسیس شد .(جوانترین آنها 19 ساله بود) .

انجمن مهندسی عمران آمریکا (ASCE) که قدیمی ترین انجمن مهندسی ایالات متحده است در سال 1852 تأسیس شد. تمامی مهندسان 50 ایالت آمریکا و ناحیه ی کلمبیا نیازمند پروانه کار برای خدمت رسانی به عموم می باشند. بر اساس یک نظر سنجی در سال 2009 افرادی که دارای مدرک لیسانس عمران می باشند برای شروع سالانه درآمدی معادل 52.048 دلار خواهند داشت .

مهندسی عمران و زیرشاخه های آن:

 1. مهندسی سواحل مربوط به مدیریت مناطق ساحلی است که واژه ی سنتی تر آن حفاظت ساحلی می باشد. همچنین شامل تکنیک هایی است که باعث فرسایش خاک می شوند.
 2. مهندسی مدیریت ساخت شامل برنامه ریزی و اجرای طرح های حمل و نقل، هیدرولیک، محیط زیست، سازه و ژئوتکنیک می باشد.
 3. مهندسی زلزله به کاهش خطرات زلزله اختصاص داده شده است.
 4. مهندسی محیط زیست می تواند در کاهش آلودگی، مهندسی سبز و محیط زیست صنعتی دخیل باشد و باعث حفاظت از محیط زیست و سلامت انسان باشد.
 5. مهندسی ژئوتکنیک شاخه ای از علم مهندسی عمران می باشد که به سنگ و خاکی که پروژه ها را متحمل می شود مربوط است.
 6. مهندسی مواد با موادی همچون بتن، مخلوط آسفالت بتن، فلزات، رنگ و رنگ روغن سر و کار دارد.
 7. مهندسی شهرسازی شامل تعیین کردن، طراحی، ساخت و نگهداری خیابانها، پیادهروها، شبکه های آبرسانی، فاضلاب، روشنایی خیابانها و مدیریت و دفع زباله های جامد شهری و انبارهای مواد مختلف که برای نگهداری از کارهای عمومی، پارک های عمومی و مسیرهای مخصوص عبور دوچرخه استفاده می شوند می باشد.
 8. مهندسی سازه مربوط به طراحی سازه هایی می باشد که برای کاربران آنها امن و قابل استفاده باشد.
 9. مهندسی حمل و نقل مربوط به انتقال افراد و کالاها بصورن امن و بی خطر می باشد که به موجب آن یک جامعه چالاک و پر طراوت ایجاد می شود.
 10.   مهندسی منابع آب ترکیبی از هیدرولوژی، علوم زیست محیطی، هواشناسی، زمین شناسی، حفاظت و مدیریت منابع است.

چند دانستنی جالب در حوزه مهندسی عمران:

 • طولانی ترین خیابان جهان، خیابان یونگ واقع در تورنتو کانادا می باشد که طولی معادل 1896 کیلومتر دارد.
 • بخش لغزنده سرسره ی آبی را یک مهندس عمران می سازد.
 • CHANNLE TUNNEL یکی از بزرگترین پروژه های قرن 20 ام می باشد که حدود 600 قطار در هر روز از آن عبور می کند.
 • پل AKASHI-KAIKYO که به پل مروارید نیز مشهور است طولانی ترین دهانه مرکزی را در بین پل های معلق دارد (991 متر)
 • ساخت پل  RION ANTIRION BRIDGEیک قرن به طول انجامید و ساخت آن در سال 2004 پایان یافت و توانست جایزه ی برجسته ی مهندسی عمران را دریافت کند.
 • سد ITAIPU واقع در مرز برزیل و پاراگوئه بزرگترین تأسیسات هیدروالکتریکی از نظر تولید سالانه می باشد.
 • پل گلدن گیت که سانفرانسیسکو را به کالیفرنیا متصل کرده است یکی از بزرگترین پل های معلق جهان می باشد بهمین دلیل تبدیل به یک نماد بین المللی شده است.
 • ساختمان EMPIRE STATE در دوران رکود بزرگ و تنها در 18 ماه ساخته شد و یکی از نخستین ساختمان هایی بود که در ساخت آن از تکنیک های سریع ساخت و ساز استفاده شد
 • سد HOOVER که ارتفاعی معادل 726 پا دارد یکی از بلندترین سدهای بتنی است که تاکنون ساخته شده است . این سد یکی از بزگترین دریاچه های ایالات متحده را ایجاد کرده است .
 • برج  AL ARAB یک هتل لوکس 5 ستاره است که ارتفاعی معادل 321 متر دارد و شکل سازه آن همانند بادبان کشتی طراحی شده است.
 • بلند ترین برج جهان برج KHALIFA واقع در ایالات متحده عربی می باشد که ارتفاعی معادل 828 متر دارد.
 • یکی از بلند ترین ترن هوایی های دنیا که ارتفاعی معادل 310 پا و سرعتی معادل 92MPH دارد  و دارای 226 پایه است که از 9400متر بتن پوشیده شده است Millennium Force نام دارد.